Kurucu: Hasan Türek

Üretim yaparak kazandıklarını eğitime yatıran duayen…

Onursal Başkan Hasan TÜREK (1926-2005)

Onursal başkanımız Hasan Türek, 1926 yılında Manisa’ da doğdu. Ortaokulu bitirdikten hemen sonra sonra babasının demir döküm dükkanında çıraklık yaparak, 1940 yılında çalışma yaşamına atılan duayen sanayici Hasan Türek, vatani görevine başlayana dek buradaki çalışma hayatını sürdürdü.

Askerlik dönüşü, ağabeyi ve bir arkadaşı ile beraber Manisa’daki ilk otomobil ve traktör tamirhanesini açtı.

Ardından ticarete atılarak traktör yedek parçaları ve zirai ilaç satışına başladı. Bu süreçler ile beraber yoğun çalışma temposuna yeni yatırımlar kattı. Manisa sanayisinin duayenlerinden Hasan Türek, çıraklıkla başladığı iş yaşamını, Türek Şirketler Grubu Onursal Başkanı olarak 79 yaşına kadar sürdürdü.

Dürüstlük, İstikrar ve Denge” sloganını kendisine ilke edinen Hasan Türek, bu ilkesini tüm iş yaşamına, kurduğu firmalara ve kendisini örnek alan herkese aktarmıştır.

Hasan Türek, 1947 yılında  Manisa Ticaret Odası’ nda üye esnaf olarak yer almıştır.  2005 yılına dek sürdürdüğü kariyerinin içerisinde, 58 yıllık sürede bu kurum bünyesinde çeşitli görevlerde bulundu ve Meclis Üyesi olarak görev yaptı.

1964 yılında Manisa Ticaret Odası(MTO) Meclis Başkan Vekili görevini, 1965 yılında Manisa Ticaret Odası Başkanlığı görevini üstlendi. Manisa Ticaret Odası’ ndaki başkanlığı süresince (1965-1972 ), Manisa kültürünün tanıtılması için düzenlenen Mesir ve Bağbozumu Şenlikleri’ nin büyük kentlere duyurulmasında ve tanıtılmasında, Manisa’ daki maddi durumu yetersiz öğrencilere yardım fonlarının ayrılmasında, Kıbrıs hadiseleri dolayısıyla tüm yurtta başlayan yardım kampanyalarına maddi destekler verdi ve öncü oldu. Kurucumuz ve Onursal Başkan’ ımız Hasan Türek’ in öncüsü olduğu ve gerçekleştirdiği projeler, milli ve manevi meselelerdeki hassasiyeti, hem çevresi hem de YONCA Gıda yöneticileri ve çalışanları için önemli bir gurur kaynağı oldu.

Hasan Türek’in MTO Başkanı olduğu dönemde, 1965 yılında, pilot bölge olarak seçilen Manisa’da organize sanayi bölgesi kurulumu çalışmaları Manisa Ticaret Odası’ nın gündeminde önemli bir yer aldı. Organize sanayi bölgesi kurulurken yaşanan maddi problemlerinin halledilmesi ve kaynak sağlanması sorunun çözümünde öncülük etti. Hasan Türek, Manisa Ticaret Odası bünyesinde kurulan ve Manisa Organize Sanayi Bölgesi(MOSB)’ nin kuruluşunu yürüten komitenin başkanlık görevini üstlendi.

1966 yılında Manisa Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanlığı’na seçilerek, bu görevini 1994 yılına dek 28 yıl boyunca başarıyla sürdürdü.

Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nin kuruluşu Hasan Türek’in en büyük ideali olmuştur. Ancak bir işadamı olarak bu sanayi bölgesi içinde bir fabrika kurma düşüncesi ile, 1969 yılında Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde 112 ortaklı Manisa Yem Fabrikası’nı kurdu ve büyüdüğü kentte yeni ufuklar açmaya başladı.

Manisa Yem Fabrikası’nın faaliyete geçişinin ardından bu  sektör ile bağlantılı olan yemeklik yağ sektörüne atıldı. 1981 yılında, 20 milyon lira sermaye ile Ege Yağ Sanayi ve Ticaret AŞ ’yi kurdu. Hasan Türek, şirket olarak ayakta kalma ve başarı sırrının, dürüst ve kaliteli çalışanlardan geçtiğini her zaman vurgulardı. 1981 yılı itibariyle, planlı çalışmalarıyla Türek Grubu’ nun bugünkü durumuna gelmesinde ve grup şirketlerinin her zaman Türkiye’de ilklere imza atmasında öncü ve destek oldu.

Hasan Türek, 1994 yılına kadar MOSB’ nin Kurucu Başkanlığı görevini sürdürdü.

Türek,  şahsi yatırımlar değil, her zaman yeni işlere yatırımlar yaparak hemşehirlilerine iş imkanı sunulmasında öncü oldu.

Sosyal Sorumluluk Projeleri’ne önem veren Hasan Türek, 2004 yılında YONCA Gıda adına Manisa Valiliği’ nin “En Çevreci Tesis” ödülünü aldı.

Hayırsever iş adamı Hasan Türek, başarının eğitimden geçtiği inancı ile 2003 yılında, 1 trilyon liralık yatırım ile Manisa’ nın en modern lisesi olan Hasan Türek Anadolu Lisesi’ ni yaptırmış ve okulu Milli Eğitim Müdürlüğü’ne teslim ederken “Üretim yaparak kazandıklarımızı, gençlerin eğitim kalitesini arttırmak için aktarmaya devam edeceğiz.” sözünü de konuşmasına eklemişti.

Uncubozköy Manisa’ da 11 dönüm arsa aldıktan sonra Dokuz Eylül Üniversitesi’ne bağlı olacak olan İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’ ne hibe ederek attığı tohumlar, ilerleyen yıllarda Manisa Celal Bayar Üniversitesi olarak yeşerdi.

Hasan Türek, kurucularından olduğu Manisa Celal Bayar Üniversitesi(CBÜ)’ nin Yüksek Öğrenim Vakfı Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi üyeliği ve CBÜ Koruma ve Yaşatma Derneği’ nin de başkanlık görevlerini üstlenmiştir.

Türek, Manisa Devlet Hastanesi’ne yaptırdığı Koroner Yoğun Bakım Ünitesi’ nin daha gelişmişini Celal Bayar Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi için yaptırarak, bağışladı.

Hayırsever Hasan Türek, 2004 yılında da eşi Hikmet Türek adına Moris Şinasi Çocuk Hastanesi’ne 55 milyarlık destek ile ek poliklinik binası yaptırdı.

Japonya’da kanser üzerine araştırma yapan öğrencilere kaynak yaratarak Japonya’da Hasan Türek Vakfı kurulmasına öncü oldu ve bu vakfın kaynaklarından faydalanan Türk öğrencileri yüksek öğrenimlerine devam etmelerini sağladı. Öğrenciler de keşfettikleri genlere ‘Türek’ ismini vermek üzere araştırmalarını başarıyla devam ettirmektedirler.

Hasan Türek, yaşadığı gurur ve mutlulukları başka iş adamlarının da tatmasını her zaman tavsiye ve temenni etmiştir.

30 Mart 2005 yılında hayata gözlerini yuman, duayen işadamı ve hayırsever insan Hasan Türek, evli ve ikisi kız biri erkek üç çocuk babasıydı.

Daima rahmet ve minnetle anıyoruz