Yönetim Kurulu

Üretim yaparak kazandıklarını eğitime yatıran duayen…

Onursal Başkan Hasan TÜREK (1926-2005)

Onursal Başkanız Hasan Türek 1926 Manisa doğumludur. Manisa sanayisinin duayenlerinden Hasan Türek, çıraklıkla başladığı iş yaşamını, Türek Şirketler Grubu Onursal Başkanı olarak 79 yaşına kadar sürdürmüştür. “Dürüstlük, İstikrar ve Denge” sloganını kendisine ilke edinen Hasan Türek, bu ilkeyi tüm iş yaşamına, kurduğu firmalara ve kendisini örnek alan gençlere yansıtmıştır.
Çalışma yaşamına, ortaokulu bitirdikten sonra babasının demir ve döküm dükkanında çıraklıkla başlayan duayen sanayici Hasan Türek, çıraklığını vatani görevine kadar sürdürmüştür. Askerlik dönüşü, ağabeyi ve bir arkadaşı ile beraber Manisa’da ilk otomobil ve traktör tamirhanesi açmıştır. Ardından ticarete atılarak traktör yedek parçaları ve zirai ilaç satışına başlayan Türek, bu süreçten sonra da yoğun bir çalışma temposu ile hep yeni yatırımlar peşinde koşmuştur.

Hasan Türek, Manisa Ticaret Odası kayıtlarında ilk olarak 1947 yılında bir üye esnaf olarak yer almıştır. Bu tarih bir bakıma 2005 yılına dek sürdürdüğü kariyerinin de başlangıcı sayılır. 58 yıllık sürede bu kurum bünyesinde çeşitli görevlerde bulunmuş olup Meclis Üyesi olarak görev yapmıştır. 1964 tarihinden 1965’e kadar Meclis Başkan Vekili olmuş, 1965 yılında Manisa Ticaret Odası Başkanlığı görevini üstlenmiştir. Bu görevi 1972 yılına kadar yedi yıl boyunca gururla sürdürmüştür. Bu dönem süresince, Manisa kültürünün tanıtılması amacı ile Ticaret Odası olarak topluma duyarlı bir şekilde Mesir ve Bağbozumu şenliklerini büyük kentlere tanıtmış ve duyurmuşlardır. Yine bu doğrultuda, aynı dönemlerde Manisa’da okuyan maddi durumu yetersiz öğrencilere yardım fonları ayrılmış, Kıbrıs hadiseleri dolayısıyla tüm yurtta başlayan yardım kampanyalarına çeşitli maddi destekler verilmiştir. Tüm bunlar Hasan Türek dönemini, Ticaret Odası Yönetim Kurulu’nun milli ve manevi meseleler hakkındaki hassasiyetini göstermektedir.

1965 yılında pilot bölge olarak seçilen Manisa’da kurulmaya başlanan Organize Sanayi Bölgesi çalışmaları Hasan Türek’in başkan olduğu Manisa Ticaret Odası’nın gündeminde önemli bir yer tutmuştur. Özellikle Organize Sanayi Bölgesi’nin maddi problemlerinin halledilmesi ve kaynak sağlanması sorunu üzerine Yönetim Kurulu’nun önemli çalışmaları olmuştur. Ticaret Odası bünyesinde kurulan ve Organize Sanayi Bölgesi’nin kuruluşu işini tamamen yürüten komiteye de yine Hasan Türek başkanlık etmiştir. Bir taraftan Yönetim Kurulu Başkanı sıfatı ile Organize Sanayi Bölgesi inşaatını zor şartlar altında sürdüren Hasan Türek, aynı zamanda başkanlığını yaptığı Ticaret Odası’nın da faaliyetlerine devam etmiştir.

Hasan Türek Manisa Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanlığı’na 1966 yılında seçilerek başlamış ve bu görevi 1994 yılına dek 28 yıl aralıksız sürdürmüştür.

Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nin kuruluşu Hasan Türek’in en büyük ideali olmuştur. Ancak bir işadamı olarak bu sanayi bölgesi içinde bir fabrika kurma düşüncesi de yer almıştır. Nitekim, 1969 yılında Manisa Organize Sanayi Bölgesi’ne 112 ortaklı Manisa Yem Fabrikasını kurmuş, o dönemlerde bölgede fazla anonim şirket olmaması sebebi ile büyüdüğü kente yeni ufuklar açmıştır. MOSB’nin Kuruculuğu ve Başkanlığı’nı üstlenerek, bu görevi 1994’e kadar sürdürmüştür.

Yem fabrikasını faaliyete geçirdikten sonra yem sektörü ile bağlantılı olduğundan yağ sektörüne de atılarak, 1981 yılında 20 milyon lira sermaye ile Ege Yağ San. ve Tic. A.Ş.’yi kurmuştur. Ayakta kalmanın ve başarının sırrının dürüstlük ve kaliteli çalışanlardan geçtiğini her zaman vurgulayan Hasan Türek, bu tarihten itibaren planlı çalışmalarla Türek Grubu’nu bugünkü durumuna getirmiş ve grubun şirketleri her zaman Türkiye’de ilklere imza atmıştır.

Türek, başarılarının sonucunda kazandıklarını şahsi yatırımlara değil, her zaman yeni yatırımlara yaparak hemşehrilerine iş ve aş imkanı sunmuştur. Manisa’nın ekonomik ve sosyal yaşantısına katkıda bulunan Türek Grup Şirketleri’nden Yonca Gıda Sanayi A.Ş., Karaağaçlı Beldesi’ndeki konserve işletmelerinde yaptığı arıtma tesisleri dolayısı ile Manisa Valiliği’nden 2004 yılında “En Çevreci Tesis” ödülünü almıştır.
Hayırsever işadamı Hasan Türek, başarının eğitimden geçtiği inancı ile 2003 yılında, 1 trilyon liralık yatırım ile Manisa’nın en modern lisesini yaptırmış ve okulu milli eğitim müdürlüğüne teslim ederken “Üretim yaparak kazandıklarımızı eğitim kalitesini arttırarak gençlere aktarmaya devam edeceğiz.” demiştir.

Ülke genelinde üniversite sayısı artarken Manisa’nın bundan nasibini alamaması Hasan Türek’in en büyük üzüntüsü olmuştur. Sonraki yıllarda Manisa’ya Dokuz Eylül Üniversitesi’ne bağlı olarak kurulacak olan İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi haberi kendisini en çok sevindiren haber olmuştur. Fakat arsa bulunamamasından dolayı fakülte yapılamadığını öğrenen Türek, Uncubozköy’de bulduğu on bir dönüm arsayı alarak üniversiteye hibe etmiştir. Manisa’nın üniversitesinin ilk tohumunu kendisi atmıştır. İlerleyen yıllarda bu tohum Celal Bayar Üniversitesi olarak gelişmiştir. Hasan Türek, kurucularından olduğu Manisa’daki Celal Bayar Üniversitesi’nin Yüksek Öğrenim Vakfı – Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi üyesi olup CBÜ Koruma ve Yaşatma Derneği’nin de başkanlığını yürütmüştür.

Türek ayrıca, Manisa Devlet Hastanesi’ne yaptırdığı Koroner Yoğun Bakım Ünitesi’nin daha gelişmişini Celal Bayar Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’ne yaptırmıştır. Hayırsever Hasan Türek, 2004 yılında da eşi Hikmet Türek adına Moris Şinasi Çocuk Hastanesi’ne 55 milyarlık yatırım ile ek bir poliklinik binası yaptırmıştır.

Ayrıca, burs imkanı sağlayarak Türk öğrencilerin Japonya’da kanser üzerine araştırma yapmasını sağlayan işadamı Hasan Türek, yaşadığı gurur ve mutluluğu her zaman başka işadamlarının da tatmasını tavsiye etmiştir. Bu anlamda, Japonya’da Hasan Türek Vakfı kurulmuştur ve bu vakfın paralarıyla Türk öğrenciler kanser üzerine mastır yapmaktadırlar. Öğrenciler keşfettikleri genlere Türek ismini verecek, sonra ‘Türek’ genleri bilim dünyasına lanse edilecektir.

30 Mart 2005 yılında hayata gözlerini yuman, duayen işadamı ve hayırsever insan Hasan TÜREK, evli ve ikisi kız biri erkek üç çocuk babası idi.

Daima rahmet ve minnetle anıyoruz…

 

Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Sait C. TÜREK

1961 Manisa doğumludur. Eğitimini tıp tahsili yaparak tamamlamıştır. 1984–1988 yılları arasında mecburi hizmet ve askerlik görevleri esnasında tıp doktorluğu yapan Türek 1988’de aile şirketi olan Ege Yağ A.Ş.’de çalışmaya başlamıştır. 1989 yılında Tür Gıda’yı kurarak domates salçası üretim ve ihracatına atılmıştır. Domatesin doğal lezzetini uluslararası pazara taşıyan Tür Gıda’yı, kaliteli üretim sonucu giderek artan talebi karşılamak üzere 1994 yılında Manisa Gıda Sanayi adı altında Karaağaçlı’ya taşımıştır. Artından 1997 yılında domates ürünlerinin yanı sıra ürün yelpazesini genişletebilmek amacıyla Evin Konservecilik’i satın almıştır. Bütün bu faaliyetleri tek bir lokasyonda toplayarak 2000 yılında Manisa Karaağaçlı’da Manisa Gıda Konservecilik San. ve Tic. Paz. İth. İhr. A.Ş. gıda kompleksini oluşturmuştur. 2010 yılında Manisa Saruhanlı’da yer alan Saruhan Gıda ve Konserve işletmelerini de gruba dahil ederek Türkiye’nin en büyük turşu üretim kapasitesini oluşturmuştur.
Dr. Sait C. TÜREK, Yonca Gıda San. A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı 2001 yılında Şeref Başkanlığı’na geçen Hasan TÜREK’ten devralmıştır. Sait C. TÜREK aynı zamanda Manisa Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı da yürütmektedir. Sait C. TÜREK evli olup bir kız ve iki erkek çocuk babasıdır.