YONCA Gıda

Sağlıklı tatlar için en iyi kalite!

yonca-gida-sanayi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yonca Gıda 1981 yılında Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde kuruldu. Günümüzde de, tüm sektörler arasında Türkiye’nin en büyük ilk 500 Sanayi Kuruluşu’ndan (ISO 500) biri olmayı başardı. Yonca Gıda Merkez Ofisi, yine kurulduğu yer olan Manisa’dadır.

Yemeklik yağlar, közlenmiş ürünler, turşular, konserve sebze-meyve, domates salçası ve domates ürünleri, ketçap-mayonez ve soslar ile süt ürünlerine kadar uzanan sürekli genişlettiği ve yatırım yaptığı ürün gamıyla tüketicilerin beğenisini kazanarak büyümeye devam etmektedir. Kurulduğu yıl olan 1981’ den beri, “Önce sağlık” sloganı ile AR-GE laboratuvarı ve üretimlerinde uluslararası standartları uygulamakta ve geliştirmektedir. Yonca Gıda, 850-1000 aralığında sayıda çalışanlarıyla tüm işletmelerinde daha sağlıklı bir gelecek, ve daha fazla istihdam için faaliyetlerini sürdürmektedir.

Yonca Gıda Üretim İşletmeleri

Yonca Yağ İşletmeleri

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yağ İşletmeleri

1981 yılında kurucumuz Hasan Türek tarafından kurularak bugün Türkiye’ nin en büyük yağ kapasitelerinden birine ulaşmıştır. Manisa Organize Sanayi Bölgesi’ndeki yaklaşık 60.000 m² alanda kurulu tesisinde günlük 700 ton yağlı tohum işleme ve günlük 400 ton rafine yemeklik yağ üretimi kapasitesine ulaşmıştır. Yemeklik yağ işletmelerindeki fiziksel rafinasyon teknolojileri ile yemeklik yağ sektöründeki kalitesini, rekabetini ve değerini sağlamlaştırmıştır.

Tarlalardan, en TAZE ürünleri sofranıza getiriyoruz !

yonca-konserve

 

 

 Konserve ve Sos İşletmeleri

1994’ de, Domates Ürünleri, Soslar ve Konserve Meyve-Sebze Ürünleri için Manisa’nın Karaağaçlı kasabasında yaklaşık 75.444 m² alanda kurulmuştur.

Türkiye’nin en büyük turşu kapasitesi!

saruhan-gida-konserve

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Turşu İşletmeleri

Yonca Gıda olarak, 2010 yılında Turşu İşletmeleri’ni organizasyonuna dahil ettiğinde üretim kapasitesini Türkiye’ de en üst sıraya taşımıştır. Turşu İşletmeleri, Manisa’nın Saruhanlı kasabasında yaklaşık 68.000 m2 açık ve 32.000 m2 kapalı alan üzerinde kurulmuştur.